Beskrivning
Wisteria floribunda 'Eranthema' uppbunden på käpp | Japansk blåregn
Japanskt blåregn på stam ger ett tydligt uttryck med en uppbunden stamform och långa, doftande blålila blomklasar. Wisteria floribunda 'Eranthema' är en vedartad, högervridande klätterväxt. Stamformen gör växten mer avgränsad i sitt uttryck än en fritt växande klätterväxt, men den klättrande tillväxten behöver fortfarande ett stadigt klätterstöd. Växten kan bli omkring 10 meter hög; det är växtens möjliga höjd, inte stammens höjd. Den blommar i maj och juni, då de långa blomklasarna blir ett tydligt prydnadsinslag. Bladen är gröna och lövfällande. Regelbunden beskärning behövs, så växten passar bäst där du kan ge den återkommande skötsel och ett stabilt stöd. Japanskt blåregn tillhör släktet wisteria. För dig som söker en klätterväxt i stamform är det kombinationen av den uppbundna formen och det klättrande växtsättet som är viktig att ta hänsyn till. Räkna därför med att både den tydliga stamformen och behovet av klätterstöd påverkar placeringen i trädgården.
Viktiga egenskaper hos japanskt blåregn (Wisteria floribunda 'Eranthema') på stam
- Blomningen är riklig och sker i maj och juni. De långa blomklasarna är blålila och doftande, vilket gör dem till växtens främsta blommande prydnad. Blomningen samspelar med stamformens tydliga uttryck.
- Bladen är gröna och lövfällande. Under växtsäsongen ger bladverket växten dess gröna uttryck, men det är de långa blålila blomklasarna som särskilt utmärker den under försommaren.
- Välj en plats i sol eller halvskugga. Jorden ska vara fruktbar och humusrik, hålla fukt och samtidigt vara väldränerad. Dessa egenskaper ger en konkret utgångspunkt när du bedömer om växtens växtplats passar i din trädgård.
- Produkten säljs som japanskt blåregn på stam: klätterväxten är uppbunden i en stamform, inte en buskform eller en naturligt självstående kronform. Den högervridande, vedartade tillväxten behöver stadigt klätterstöd, och regelbunden beskärning behövs. Läs gärna mer bland trädgårdsväxter om du vill jämföra växtens egenskaper med andra trädgårdsväxter.
Användning av japanskt blåregn på stam i trädgården
- Den uppbundna stamformen kan ge en tydlig, avgränsad placering vid en pergola, spaljé eller fasad. Samtidigt är växten en klätterväxt, så den behöver en stadig konstruktion att växa mot. Formen innebär alltså inte att växten växer självständigt utan stöd.
- Japanskt blåregn på stam kan också användas som solitär. Då får stamformen en tydlig plats i trädgården, medan växtens klättrande växtsätt och behov av stöd fortfarande behöver räknas in. Någon särskild kronform eller något mått på kronan anges inte.
- De långa, doftande blålila blomklasarna ger prydnadsvärde i maj och juni. Den tydliga stamformen kompletterar blomningen med ett mer avgränsat uttryck än en fritt växande klätterväxt. Det är dessa egenskaper som gör växten aktuell vid en pergola, spaljé, fasad eller som solitär.
- Den angivna härdigheten är USDA-zon 5, motsvarande temperaturintervallet −28,9 till −23,3 °C. Uppgiften är en härdighetsangivelse och innebär inte en garanti för samma resultat i varje svenskt mikroklimat. Växtens lämplighet behöver därför bedömas utifrån det aktuella läget.
Med stadigt klätterstöd kan japanskt blåregn på stam bli en tydlig blommande accent vid en pergola, spaljé eller fasad, med doftande blålila blomklasar under maj och juni.